Jak fotit – krajinu

Jak fotit – krajinu

Úvod:

Krajina je jedním z nejčastějších motivů fotografování vůbec. Na první pohled se zdá, že vlastně není o čem psát, ale pokud myslíte focení krajin vážně, je třeba znát pár věcí.

Jak fotit krajinu

F8, čas 1/160, ISO 200

Vybavení:

Polarizační filtr, stativ

Teorie:

Základní nastavení fotoaparátu je obvykle priorita clony, kterou nastavíme na hodnotu F8-F10 z důvodu žádoucí větší hloubky ostrosti. Zaostřit můžeme buď na nekonečno, nebo si najít tzn. hyperfokální vzdálenost (vzdálenost zaostření, při které je na fotografii vše ostré). Pokud tedy fotíme krajinu vzdálenou, klidně ostříme na vzdálenou krajinu. V případě, že fotíme krajinu, kde se nachází i velmi blízko popředí, neostříme na nekonečno, ale ostříme na několik metrů vzdáleny objekt (přesné hodnoty nám udává tabulka hyperfokálních vzdáleností, ale obecně stačí ostřit na pár metrů). Základní vybavení pro krajinářskou fotografii je polarizační filtr. Otáčením docílíme největšího zvýraznění např. oblohy nebo barev. Velmi dobře poslouží na odstranění odlesků od skla nebo vody.

krajina

Použití polarizačního filtru ztmaví oblohu a vytáhne mraky. F8, čas 1/500, ISO 200

Kompozice v krajině je velmi důležitá. Velmi často se fotí podle třetin – pro zvýraznění oblohy zabere obloha 2/3 horní části fotografie a jen 1/3 bude země. Až na výjimky nevypadá kompozice půl na půl dobře. Dále se můžeme řídit zlatým řezem, což znamená, že hlavní objekty umísťujeme do průsečíku třetin.

IMG_9640

Přibližná ukázka umístění do zlatého řezu.

Při fotografování krajin často nastává problém s dynamickým rozsahem snímacího čipu. Zjednodušeně můžeme říct, že snímač nedokáže zachytit rozsah tmavých a světlých částí fotografie. Velmi často jde o kontrast světlého nebe a tmavé země. V těchto případech máme tři možnosti:

 

1.       fotit se zaměřením na světlou část na úkor tmavé nebo naopak

2.       vyfotit dva různě exponované snímky a ty poté složit v PC (nutný stativ)

3.       vyfofit metodou HDR – alespoň tři různě exponované snímky a ty pak složit v PC (nutný stativ)

První metoda je nejrychlejší, prostě se rozhodneme, jestli zvýrazníme např. nebe nebo raději necháme zajít nebe, ale dobře exponujeme krajinu. Druhá možnost nabízí vytvořit fotografii dokonalou, kde bude správně exponováno vše. Třetí možnost toto posouvá ještě dál, jelikož už jde o „dokonalou“ fotku. Jen pozor, tyto fotky už nevypadají reálně, ale spíše jako omalovánky. My se dnes budeme zabývat hlavně první možností, kterou využijete nejvíce.

IMG_1621_2_0

Vyfotit tuto fotografii rovnou by nebylo možné. Spojením dvou různě exponovaných fotek jsem docílil expozice jak na tmavé popředí, ale i na jasnou oblohu.

Postup:

·         Našroubujeme polarizační filtr

·         Nastavíme clonu F8-F10

·         Pokud je dostatek světla fotíme z ruky, jinak použijeme stativ

·         Fotíme zkušební snímek – pokud je nějaká část snímku příliš světlá/tmavá korekcí expozice změníme

IMG_8433

F8, čas 1/320, ISO 200

Závěr:

Krajinářská fotografie je velmi obsáhlé téma, hlavně pokud se nespokojíme s dynamickým rozsahem našeho snímače. O tom zase někdy příště.

 

 

 

Leave a reply